MEBLE KTÓRE SIĘ NIE STARZEJĄ czyli ciąg dalszy klasyki którą warto mieć u siebie. RAY i CHARLES EAMES.

Ray (właściwie Berenice) Kaiser i Charles Eames poznali się w 1940 roku na uniwersytecie Cranbrook
w stanie Michigan. On szybko rozwiódł się ze swoja pierwszą żoną, aby móc poślubić kobietę, z która spędzi resztę życia i zwiąże swoją zawodową karierę. Wspólnie stworzyli niepowtarzalny duet twórczy, który działał prawie przez 40 lat, zmieniając oblicze światowego designu. Para ta projektowała nie tylko domy, ich umeblowanie i tkaniny, ale tworzyła również filmy, fotografowała, malowała, przygotowywała wystawy
i multimedialne prezentacje. Wiele z ich dorobku pozostaje aktualne do dziś, poniżej prezentujemy subiektywne TOP 5 OF R&C EAMES' WORKS.

5. PLYWOOD GROUP: LCW (Lounge Chair Wood). Krzesło uznawane za klasykę designu; wykonane z wyginanej sklejki, następnie utwardzane. Zaprojektowane w 1946 roku; po raz pierwszy zaprezentowane na wystawie w MoMa w Nowym Jorku. Od tamtej pory wciąż na szczycie, mimo, że całkiem niewielkie.
4. LA CHAISE. Leżanka albo szezlong zaprojektowany w 1948 roku. Organiczny, płynący kształt inspirowany jest rzeźbą Gastona Lachaise'a Floating Figure, przedstawiającą kobietę o opływowych kształtach. Powstanie szezlonga możliwe było dzięki wcześniejszym eksperymentom z wyginaniem sklejki oraz zastosowaniu nowoczesnych technologi obróbki włókna szklanego. Elegancja i czystość formy.


3. PLYWOOD COFFE TABLE. Stolik kawowy Playwood Coffe powstał w 1945 roku, produkcja
w fabryce Hermana Millera ruszyła rok później. Zastosowano tę samą technologie co we wcześniejszych projektach Eames-ów. Delikatnie wygięte linie nóg, prosta forma blatu osiągnięte zostały dzięki unikalnej wówczas technologi gięcia sklejki.


2. LOUNGE CHAIR. Subiektywne drugie miejsce. Fotel wg. projektu z 1956 roku, powstał jako prezent urodzinowy dla Billy'ego Wildera. Znany jest obecnie jako jeden z najwygodniejszych foteli świata; miękka skóra zatopiona jest w drewnianej muszli, ustawionej na metalowej nodze. Na zdjęciu w wersji z podnóżkiem. Projekt, jako jeden z niewielu nie był, z uwagi na cenę, przeznaczony dla masowego odbiorcy; zaprojektowany został jako interpretacja klasycznego angielskiego fotela klubowego. Obecnie oryginalny fotel produkowany przez firmę Vitra kosztuje ponad 20 tysięcy złotych.

1. EAMES PLASTIC CHAIR AND ARMCHAIR. EPC i EPA to seria krzeseł i foteli z różnymi podstawami, metalowymi czy drewnianymi nóżkami, stelażami czy płozami do bujania etc. Niektóre projekty mają kształt regularnych krzeseł inne posiadają podłokietniki stając się fotelami. EPA zostało zaprojektowane w 1948 roku na konkurs Museum of Modern Art
w Nowym Jorku. Konkurs o nazwie, "International Competition for Design in Low Cost Furniture", ogromnie odpowiadał w swoich założeniach małżeństwu Eames-ów. Zdobyli za swoje krzesło 2 miejsce oraz nagrodę w wysokości 2500 USD. EPA niezwłocznie weszło do produkcji. Do dziś zdobi wnętrza milionów mieszkań i wnętrz przestrzeni publicznej na całym świecie.


Joanna Łopusińska

Zdjęcia kolejno z: drumandglass.blogspot.com, lachair.com, steeldomus.com, zoomzoom.pl, domosfera.pl

Komentarze

  1. Tak, to fajny prezent, ale jeśli chcecie coś dla faceta, to polecam ten kierunek - https://www.shootingcracow.com/prezent-dla-faceta/
    Można trafić naprawdę fajne okazje w dobrej cenie. Kwestia oczekiwanego klimatu ;-)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz