Sufity podwieszane i możliwości jakie generują.

Sufity podwieszane. Temat rzeka, zatem krótko: kształtują wnętrze, ukrywają albo zdobią, wydobywając piękno przestrzeni czy funkcjonujących w niej elementów. Jeśli ukrywają, to najczęściej nierówności czy niezbyt ciekawą formę więźby dachowej; rzadziej w mieszkaniach, częściej w przestrzeni publicznej - obniżają nazbyt wysokie wnętrze.

Mamy kilka rodzajów sufitów podwieszanych: gipsowe, mineralne miękkie i twarde, metalowe i napinane. Najpopularniejsze są te z płyt gipsowych (gipsowo - kartonowych lub gipsowo - włóknowych), które mocuje się na lekkich aluminiowych konstrukcjach. Zainteresowanych technicznymi aspektami problemu zapraszam na stronę: http://solidnydom.pl/sufity-podwieszone.html gdzie znajdziecie szczegółowe opisy poszczególnych rodzajów sufitów z rysunkami technicznymi.


Odchodzi się od stosowania ich na całej powierzchni oryginalnego sklepienia, chyba, że celem jest ukrycie nierówności czy zbudowanie w wysokim pomieszczeniu ciekawego jego zamknięcia etc. We współczesnych mieszkaniach sufity podwieszane funkcjonują raczej w formie częściowych obniżeń; zwykle mają wmontowane halogeny podtynkowe, natynkowe, lub umieszczone wzdłuż nich listwy ledowe, doświetlające pomieszczenia lub nadające im charakter, rzadziej wyprowadzone punkty oświetleniowe do zawieszenia lamp. Jednocześnie mogą występować w charakterze czysto dekoracyjnym i nie mieć zintegrowanego oświetlenia.

Najczęstsze są sufity podwieszane w typie: belek biegnących przez pomieszczenie, elementów zasłaniających karnisze (sprawiają, że zasłony czy firmany spływają kaskadą "z sufitu"), różnokształtnych, geometrycznych lub nie obniżeń. Belki stosujemy w kuchniach doświetlając blaty robocze,w łazienkach i toaletach nad lustrami, a często przeciągamy je wzdłuż całych pomieszczeń przez co doświetlamy wybrane powierzchnie. Obniżenia sufitów w formie owali, kwadratów czy innych kształtów znajdujemy najczęściej w salonach i otwartych jadalniach, pojawiają się jednak również w odpowiednio wysokich sypialniach; w sufitach często kształtuje się odwrotne, wklęsłe formy, które ciekawie zagospodarowują przestrzeń. Sufity podwieszane w formie listew zakrywających karnisze używane są we wszystkich pomieszczeniach.

 

Na koniec przestrzenie publiczne; wyższe pomieszczenie równa się więcej możliwości interpretacji sklepienia.

 Mam nadzieję, że zmieszczone przykłady form sufitów podwieszanych okazały się dla Was inspirujące. Tych mniej inspirujących jest znacznie więcej, nie będziemy ich jednak prezentować. Dlaczego mielibyśmy psuć wzrok niepotrzebną brzydotą w to i tak deszczowe, sobotnie popołudnie?

Joanna Łopusińska

Zdjęcia kolejno: http://ladnydom.plhttp://www.uniqueinteriors.com/blog/http://forum.muratordom.pl,
http://www.dragonart.com.plhttp://modullar.wordpress.comhttp://www.archtrend.plhttp://livingroomceilingdesign.blogspot.com.

Komentarze

  1. Fajnie te się prezentują muszę przyznać;) W urządzaniu wnętrz bardzo ważny jest każdy dodatek, jak np. kolor zasłon, rolet.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz