20 rzeczy z IKEI, które warto kupić i mieć u siebie przez lata.

IKEA. I każdy, absolutnie każdy, czytający ten post ma jakieś skojarzenia. Musi mieć, bo współpraca IKEI z polskimi firmami sięga wstecz ponad 50 lat! Wtedy też, twórca firmy (nazwa IKEA to akronim od pierwszych liter imienia, nazwiska, nazwy farmy i parafii z której pochodzi założyciel Ingvar Kamprad, Elmtaryd, Agunnaryd) nawiązał współprace z Fabryką Mebli Giętych w Radomsku. Pierwszy sklep IKEA otworzono w Polsce w 1991 roku; od tej pory salony IKEA są najczęściej odwiedzanymi sklepami z wyposażeniem domowym w naszym kraju. Dlaczego tak się dzieje? Każdy znajdzie odpowiedź zgodną z własnym doświadczeniem (ktoś powie: ładne rzeczy, inny: tania masówka, a jeszcze kolejny: wszystko do domu w jednym miejscu). Osobiście jestem wielka fanką IKEI, z uwagi na niespotykane połączenie designu na światowym poziomie, dobrej jakością materiałów i wykonania oraz adekwatnej ceną. Dobry design nie musi być drogi, mówią twórcy IKEA, zatrudniając w swoich szeregach rzesze projektantów i designerów. I nie jest. Przynajmniej w tym jednym sklepie na świecie ;-). Poniżej subiektywne TOP 20 z nowego katalogu (i nie tylko) IKEA, czyli rzeczy, które warto kupić i mieć u siebie przez lata (cena + design + materiał).

1. Krzesła. Kolejno: Bernhard (projekt Ola Wihlborg, skóra, tworzywo, chrom), Reidar (projekt Ola Wihlborg, aluminium), Vino (projekt Niels Gammelgaard, stal, drewno akacjowe).2. Seria Ektorp. Dziesiątki modeli sof, foteli, szezlongów w dziesiątkach różnokolorowych obić. Niezmiennie lubiana od lat, jedna z flagowych serii IKEI. Na zdjęciach kolejno fotel, sofa podwójna, sofa potrójna, szezlong. Pokryte dobrej jakości tkaninami; w większości pokrowce są zdejmowane i można je prać, a kiedy znudzi nam się dawny kolor, zawsze można dokupić pokrycie w nowym deseniu, kolorze czy materiale.3. Tekstylia. Pościel i ozdobne poszewki na poduszki, zasłony i tkaniny różnorakiego zastosowania. Projektowane z ogromną dbałością i finezją, tak by każdy znalazł pośród nich coś wyjątkowego dla siebie.

Pościel, kolejno: Birgit (projekt Emma Jones), Brunkrissla (projekt Monika Mulder), Eivor Ord (projekt Beckman College of Design).

Poduszki ozdobne i poszewki. Setki wzorów, kolorów, rodzajów i wielkości. Kwadratowe, okrągłe, wałki. Absolutnie do każdego mieszkania. Alvine Floral, Alvine Raffla, Ursula.


Tkaniny. Charlotta Block (projekt Asa Ekstorm), Britten Nummer (projekt Emma Jones), Gullvi (projekt Beckmans College of Design), Duritta (projekt Beckmans College of Design).

4. Lampy stołowe. Temat rzeka. Każdy zapewne kojarzy papierowe lampy z IKEA, które podbiły domy i knajpy na całym świecie - tanie i efektowne, stawiane, wieszane, montowane do ścian. Poniżej subiektywny wybór kilku lamp stołowych. Trona (projekt Ehlen Johansson), IKEA Stockholm (projekt Anne Nilsson), Ljusas Ysby (projekt Anne Nilsson), Marby (projekt Sarah Fager).5. Dywany. Od plecionych chodników łazienkowych po wysoko strzyżone, miękkie dywany sypialniane. Mnogość kształtów, rozmiarów, wzorów. A ceny już dwucyfrowe ;-). Aborg, Alsev (projekt Anna Efverlund), Bisley (projekt Anna Efverlund), Eivor Cirkel (projekt Gunnel Sahlin), Lusy (projekt Cilla Ramnek).6. Wazony szklane i ceramiczne. Małe, duże, wysokie, niskie, białe i kolorowe, szklane i ceramiczne, nowoczesne i nawiązujące do dawnych wzorów i tradycji. Setki możliwości. Bigarra (projekt Eva Sjodin), Bladet (projekt Anne Nilsson), Sockerart (Sigga Heimis), Ikea PS Brunn (Gunnel Sahlin), Kanist (projekt IKEA od Sweden), Salong (Johanna Jelinek).

Miało być Top 20 wyszło Top 32 ;-).
A co Wy sądzicie o IKEI? Lubicie czy nie? Kupujecie czy nie? Szybko wyrzucacie to co kupicie czy też zostaje u Was na lata?

Joanna Łopusińska

Wszystkie zdjęcia z: www.ikea.com.pl

Komentarze

  1. Fajny artykuł. Zainspirował mnie do zakupów w Ikei. Chociaż bał bym się kupić szafę z półkami. Obawiał bym się o to czy, półki udźwignęły by wszystkie moje rzeczy. Są trochę zbyt cienkie na moje oko. Nie mniej jednak wzornictwo jest czasem niebanalne.
    Pozdrawiam!
    Marek

    OdpowiedzUsuń
  2. Właśnie szukam inspiracji - wybieram się dziś na małe zakupy :) Chętnie zerknę na pościele i tkaniny - może uda się upolować nowe zasłonki? :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz