Rounded Loft, Praga 6, Czechy; A1Architects.

Praga. Kolorowe kamienice z czerwonymi dachami, wyniesione Hradczany, leniwa Wełtawa, fantastyczne jedzenie i taka sama atmosfera. Praga cała jest niezwykle koherentna w stylistyce zabudowy, architekturze, cała zanurzona w przeszłości. Przynajmniej w miejscach masowo odwiedzanych przez turystów. O tym, że Praga ma również inne, nieco bardziej industrialne, czy nowoczesne oblicze dowiadujemy się często przypadkiem i ex post. Jak choćby ja, przeglądając prace praskiego studia architektonicznego A1Architects.

Zaobleny Loft, czyli Zaokrąglony Loft znajduje się w dzielnicy Praga 6, na północny zachód od wszystkich turystycznych atrakcji miasta. Został ukończony w lecie 2011 roku. Dla architektów wyzwaniem stała się niemal bezgraniczna, wewnętrzną przestrzeń loftu. Przestrzeń nie mogła jednak zostać całkowicie uwolniona, z uwagi na konieczna w sypialniach czy łazienkach prywatność. Niemniej jednak tak gdzie granice nie są wymagane, tam ich nie ma.
Dla zainteresowanych: loft ma 3 poziomy, których aranżację możecie przestudiować na planach poziomów poniżej.


Całość wykończenia utrzymana jest w naturalnych kolorach bieli, szarości i brązu. Biel podłóg i ścian, gdzieniegdzie okraszana strukturalnym betonem; do tego szare kanapy i drewno stołów - kawowego i jadalnianego.


W kuchni pojawiają się elementy błyszczącej czerni - w krzesłach, blacie kuchennym i AGD. Całość tonie w bieli.

Wejście na piętro; znowu drewniane schody, biel ścian, miękka szara wykładzina i metalowa siatka, rozpięta ponad salonem, zamiast poręczy.Sypialnia z systemem szaf wnękowych. Biel, drewno, czerń. Jasność i przestrzeń multiplikowana lustrami.

Łazienki. Biele i szarości, albo delikatnych mozaik, albo wyrazistych betonowych płaszczyzn podzielonych na kafle płytek.


I jeszcze rzut oka na salon.
Trochę książek, parę wazonów z kwiatami, starannie wybrane obrazy no i jakaś szczęśliwa rodzina - a wtedy, to wysmakowane wnętrze stanie się prawdziwym domem.

Pozdrawiam


Zdjęcia z: http://www.a1architects.cz/en/works/rounded-loft

Komentarze