Na styku niestycznośći. Średniowiecze i współczesność w projekcie Pitsou Kedem Architect.

Nad malowniczą zatoką w dzielnicy Tel Awiwu, Starej Jaffie, stoi nie mniej malownicza średniowieczna forteca, zbudowana z grubo ciosanych kamieni. Niedawno wnętrze tej budowli zostało zaadaptowane na apartament mieszkalny; apartament liczy sobie nieco ponad 100 metrów kwadratowych. Architekci byli zgodni co do konieczności zachowania oryginalnej struktury murów, nadających klimat całemu wnętrzu. Filary podpierające sklepienie krzyżowo - kolebkowe, są niczym nie pokryte, surowe, pięknie odrestaurowane. Reszta wystroju wnętrza jest minimalistyczna, nienachalna, skromna, stanowi jakby konieczne wyposażenie pozwalające na regularne funkcjonowanie w tym średniowiecznym, ascetycznym skansenie. Część oryginalnych wykuszy okien zachowano, inne wyburzono wstawiając w miejsce ścian wielkie, przestronne okna.

Kuchnia z jadalnią; oddzielone od siebie jedynie rzędem filarów.

Salon na przedłużeniu kuchni i jadalni, z tarasem i widokiem na zatokę. Minimum sprzętów i wielkie odbijające wnętrze i zewnętrze lustro.

Boleśnie piękna sypialnia, nie dość, że mamy tu wspaniały przykład wystroju w klimacie: białe na białym, to jeszcze ogromne przeszklenia ścian i widok na błękit Morza Śródziemnego. Przebudzenie w takim miejscu po prostu musi napawać optymizmem.Taras, stworzony do relaksu, i widok fortecy od strony zatoki.
Jedno z najpiękniejszych wnętrz jakie ostatnio widziałam (pod pierwszym linkiem znajdziecie dodatkowy opis wnętrza ze strony internetowej architekta).


Zdjęcia kolejno z: http://www.pitsou.com/JaffaApartment.asp#, http://amitgeron.com/index.php

Komentarze

  1. A jak to zrobić na powierzchni 40 m2

    OdpowiedzUsuń
  2. Sama się zastanawiam ;-) - ale wnętrze jest absolutnie boskie. Pozdrawiam - Joanna

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz