ROCA - wizyta w fabryce w Gliwicach. Kilka najciekawszych rozwiązań.

Jakiś czas temu zostałam zaproszona do fabryki ROCA w Gliwicach na jej zwiedzanie. Było to niezwykle ciekawe doświadczenie edukacyjne. Samo zwiedzanie fabryki i możliwość zapoznania się z procesem produkcyjnym to jedno, spotkania z innymi architektami i możliwość przyjrzenia się nowinkom technicznym to drugie. Generalnie bardzo udany dzień.

Firmę ROCA na pewno każdy zna, nie muszę jej przedstawiać, opowiem tylko krótko o najciekawszych wg. mnie rozwiązaniach jakie zaprezentowano w trakcie spotkań i zwiedzania. Będą to: baterie z systemem Cold Start oraz W + W. Obydwa produkty zostały zaprojektowane w duchu ekologicznego myślenia i mają na celu oszczędność wody i energii.

System Cold Start to bateria, która nie pozwala na włączenie się od razu ciepłego strumienia, ale do zimnej wody stopniowo dodawana jest ciepła. Oszczędzamy wodę i energie poprzez unikania użycia energii kiedy nie jest to konieczne. Baterie tego typu można kupić juz od około 300 złotych.

Drugim bardzo ciekawym rozwiązaniem jest system W + W czyli washbasin + watercloset. Ten produkt będący połączeniem umywalki i podwieszanej miski WC stworzono z myślą o oszczędzaniu wody. Po umyciu rąk woda przechowywana jest w zbiorniku pod umywalką i wykorzystywana do spłukiwania toalety. Jedynym minusem projektu jest jego cena, dla większości z nas nieosiągalna (około 15 tys złotych). Sądzę jednak, że produkt będzie rozwijany w kolejnych przykładach, być może wpłynie to pozytywnie na cenę.
Na koniec kilka zdjęć ze zwiedzania fabryki. Możliwość przyjrzenia się z bliska procesowi produkcji to naprawdę bardzo fajna sprawa. Formy odlewnicze, same odlewy, ich obrabianie, wielki piec do wypalania - wszystko to robi wrażenie, no i sama skala produkcji :-). Na zdjęciach poniżej część praktyczna, czyli samodzielne wykonywanie miseczek SWIRL BOWL ceramicznych, gadżetu ROCA, zaprojektowanego przez Michała Warykiewicza jednego ze współpracujących z ROCA młodych designerów (produkt w fazie produkcji).
Zdjęcia kolejno z: http://www.budnet.pl/Wyprodukowano_juz_5_milionow_sztuk,Biznes,i=5118.html, http://aranzstudiownetrz.blogspot.com/2012/11/roca.html, oraz dzięki uprzejmości ROCA.

Komentarze

Prześlij komentarz