Dom na skraju rzeczywistości, architekci Koskinen&Rantan, Finlandia.


Dom który prezentujemy poniżej znajduje się niedaleko Helsinek w pięknej Finlandii, zaprojektowali go architekci Ulla Koskinen i Sameli Rantan. Dom jest prototypem dla powstającego w tamtym rejonie osiedla domków jednorodzinnych, ale tak spodobał się parze architektów, że sami w nim zamieszkali. Dom, który ma nieco ponad 500 m kw., zaprojektowano jako połączenie farmy i domku na wsi, mocno wpisanego w krajobraz dookoła. Przestrzeń została podzielona tak by swobodnie łączyć funkcje wypoczynkową, sypialnianą, jadalnianą z miejscem do pracy, ale jednocześnie by zachować jak najwięcej otwartych, wspólnych przestrzeni. Na planie i zdjęciach nie widać niewykończonego w tej chwili piętra. Wnętrze urządzono niezwykle prosto z użyciem betonu, drewna i szkła. Kolory są maksymalnie stonowane, mamy zatem biele, szarości i naturalną barwę drewna – wszystkie one dobrze korespondują z naturalnymi kolorami otoczenia. Wielkie okna zapewniają dużą ilość naturalnego światła i możliwość obserwowania świata za szkłem, zmieniających się pór roku. 

 

 

 

Patrząc na to doskonale wyważone i spójne wnętrze, na niesamowicie piękne i spokojne otoczenie myślę, że marzenia są na wyciągnięcie ręki; że stworzenie wnętrza wyrażającego nas samych, wygodnego, do którego chce się wracać, oczywiście wymaga nakładów sił, bywa niekomfortowe (remont), ale mimo wszystko: naprawdę warto ;-).   

Komentarze

  1. Piękny dom, pełen jakiejś niezwykłej harmonii. Świetne połączenie dużych okien z nowoczesnym, a zarazem klimatycznym wnętrzem.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jestem tego samego zdania, niesamowicie harmonijne i relaksujące wnętrze.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz