Aupiais Hous w Camps Bay, RPA; projekt: Site Interior Design.

Kiedy budujemy dom, pięćdziesiąt metrów w jedną czy drugą stronę często nie robi róznicy. Takie przynajmniej odnoszę wrażenie przeglądając zdjęcia Aupais House, znajdującego się kilkanaście kilometrów na południe od Kapsztadu, w słonecznym Camps Bay. Co innego mieszkania, czy to apartamentowcach czy kamienicach, gdzie płacimy za każdy metr niczym za złoto (nawet nie jak za zboże, bo zboże przy cenach mieszkań to taniutka sprawa). W Aupais House przestrzeni jest w bród i nie ma mowy o szukaniu oszczędnościowych aranżacyjnie rozwiązań. Przedstawiam poniższy dom jako przykład dobrej, spójnej aranżacji przestrzeni, w ciekawej, stonowanej a mimo to nienudnej gamie kolorystycznej. Koncepcją architektów było zaaranżowanie przestrzeni tak aby stanowiła spójną przestrzeń. Kolorystyka i meble utrzymano w bardzo stonowanej, choć ciemnej, gamie, która z kolei ma stanowić tło dla eksperymentów z kolekcjonowaniem sztuki, które podjęli właściciele mieszkania. Architekci chcieli by ekspozycja dzieł sztuki stale się zmieniała budując klimat wnętrza, które w założeniach (i wykonaniu) jest komfortowe i luksusowe, pozwala na odpoczynek od zgiełku codzienności.

Zwróćcie uwagę na poniższe elementy aranżacji przedstawianego wnętrza, które stanowią o jego lekko kontrowersyjnej atrakcyjności. 1. Ciemne kolory na ścianach i na suficie: czerń ścian, betonowa szarość sufitów, w części pomieszczeń natomiast zgaszona kawa. Razem: bardzo ciekawe zestawienie. Generalnie mocne strukturalne szarości bardzo dobrze wyglądają z chłodnymi kawowymi odcieniami (polecam nawet dla niewielkich przestrzeni, uzyskamy wrażenie ciepłej surowości). 2. Jasne prościutkie meble np.: stolik kawowy z lekka jakby ociosanych sześcianów drewna; meble te nadają wnętrzu lekkości. 3. Bardzo ciekawe designerskie lampy stosowane często w kontraście do reszty kompozycji. Zwraca uwagę niesymetryczne stosowanie lamp nocnych: z jednej strony lampa wisząca, z drugiej niska stojąca; takie łamanie symetrii nadaje dynamiki stosowanym rozwiązaniom. Świetne są jasne ażurowe lampy kule nad stołem jadalnianym. 4. Bardzo dobrze wyglądają proste a jednak dobrze przemyślane krzesła w gabinecie i konstrukcja z łóżkiem (podest/ ściana/ sufit) wkomponowana w przestrzeń jednej z sypialni. Na te elementy zwróciłam uwagę, Wy na pewno znajdziecie swoje smaczki ;P.
 


 
Zdjęcia z: http://www.contemporist.com/2013/01/22/aupiais-house-by-greg-wright-architects/

Komentarze

 1. Świetny arożnik i pomysł na stół. Ciepło, przytulnie, domowo. Bardzo mi się podoba ta propozycja.

  OdpowiedzUsuń
 2. Rewelacyjna aranżacja, tak duże przestrzenie dają wiele możliwości - tutaj świetne zestawienie kolorów.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czy ktoś wie co to za lampy na ostatnim zdjęciu (te czarne) ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ale podobne są na 2bm: http://www.2bm.pl/zyrandole/zyrandol_blum_w1_4_kolory,p538047657?PHPSESSID=pn2ogumrlkb5069pm1arlsnfi0

   Usuń

Prześlij komentarz