Casa Olivi, refugium idealne, 300 - letni dom w rejonie Le Marche, Włochy; projekt: Wespi & de Meuron.

Posiadłość, którą prezentujemy znajduje się w rejonie Le Marche, w środkowych Włoszech. Kilka lat temu, ten ponad 300 – letni dom spłonął praktycznie w całości, po czym został przebudowany i odnowiony. Prace remontowe w Casa Olivi trwały prawie cztery lata, autorami projektu są dwaj Szwajcarscy architekci Markus Wespi i Jerome de Meuron. Z uwagi na to, że posiadłość wpisana jest na listę zabytków, zewnętrze domu musiało zostać odbudowane w dawnym kształcie, jednak wnętrze poddano znacznym zmianom w kierunku otwarcia, dotychczas mocno podzielonych przestrzeni. Jeśli chodzi o stylistykę wystroju oscyluje ona wokół minimalizmu; główne kolory to biel, jasna szarość, naturalne kolory drewna (głównie dąb).  

Posiadłość położona jest na niewielkim, łagodnym wzgórzu co zapewnia panoramiczny widok na wszystkie strony świata. Dom wykończono w wysokim standardzie, który często widoczny jest dopiero przy bliższym przyjrzeniu się użytym materiałom wykończeniowym czy dodatkom. Dom ma trzy poziomy, salon znajduje się na parterze, cztery z pięciu sypialni ulokowano na kolejnych piętrach, wszystkie wyposażono w przylegające do nich łazienki (często otwarte). Stajnię, wyremontowano i stanowi oddzielny domek dla gości. Od południowej strony, do domu przylega rozległy taras z umiejscowioną na nim jadalnią na 12 osób. Na tarasie znalazło się też miejsce na kuchnię z grillem. Na przestronnej posesji znajduje się też minimalistyczny basen i miejsce do ‘plażowania’ oraz wypoczynku.

Według mnie dom należy do kategorii: doskonałe. Jest doskonale ulokowany geograficznie, to samo jeśli chodzi o rejon świata, jest jednocześnie pełen historii i nowoczesny. Doskonałe refugium do codziennego życia. Pozdrawiam
Joanna 

Komentarze

 1. NIewiele obecnie projektów może naprawdę zachwycić wśród zalewu bylejakości ale ta wanna w tak zaprojewktowanej sypialni robi naprawdę wrażenie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Położenie, widoki i włoski klimat sa zachwycające. Ale osobiście nie lubię kamienia wewnątrz pomieszczeń. Choć prezentuje sie to ładnie i pięknie współgra z otoczeniem, to jednak nie chciałabym spać wśród zimnych kamiennych ścian.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że jeśli jakiś jeden element jest kamienny jest bardzo fajnie, ale musi się dobrze wpasowywać w całość; tu rzeczywiście wszystko gra :-).

   Usuń
 3. Wnętrze tego budynku naprawdę zachwyca, ponieważ z zewnątrz nic nie zapowiada, że będzie tak nowoczesne. Basen za dnia również wpasowuje się w krajobraz, ale za to w nocy o wiele bardziej utożsamia się z współczesnym wnętrzem przez to „magiczne” podświetlenie. Myślę, że w takim miejscu każdy by chciał mieszkać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jeszcze bardziej niż wnętrze zachwycające jest umiejscowienie tego domu - widoki na włoskie wzgórza, zachwycające.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz